Dobrý den, vítáme Vás na našich stránkách!

Český antikvariát je internetový a zásilkový obchod.

Tolkienův čtenářský den – 25. března

Tolkienův čtenářský den – 25. března

Víte, že před 55 lety vzniklo první filmové zpracování Hobita a vzniklo v socialistickém Československu?

Tolkienův čtenářský den (Tolkien Reading Day) je neoficiální svátek, který se od roku 2003 každoročně slaví. V tento den si čtenáři po celém světě připomínají díla britského autora J. R. R. Tolkiena. Iniciátorem je britská Tolkien Society, která se na jedné straně považuje za literární společnost a na straně druhé za oficiální fanklub. Po celém světě se pořádají besedy, veřejné čtení a přednášky v knihovnách, školy mají vlasní akce.

Skutečná iniciativa však vzešla od amerického novináře Seana Kirsta, který psal jako publicista pro Post Standard v New Yorku. V lednu 2002 se obrátil na Tolkien Society se žádostí o stanovisko k nápadu vyhlásit Tolkienův čtenářský den. Tolkienova společnost  ve Velké Británii tento návrh přijala a v roce 2003 vyhlásila 25. březen jako oficiální Tolkienův čtenářský den. Kirst byl v roce 2008 pověřen tuto událost v USA zaštiťovat.

Záměrem bylo povzbudit veřejnost ke čtení děl britského autora J.R.R. Tolkiena a přiblížit zejména mladým čtenářům tento fantastický svět a literaturu obecně.

Datum nebyl zvolen náhodně. Sahá až do trilogie Pána prstenů, kdy se 25. březen 3019 Třetího věku navěky zapsal do historie Středozemě jako den, kdy byl zničen Jeden Prsten a Temný vládce Sauron byl poražen. Tehdy, v tento den, začal také Nový rok v Gondoru - takže Tolkienův čtenářský den je takříkajíc oslavou nového roku.

John Ronald Reuel Tolkien

jeden z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století se narodil 3. ledna 1892 v Bloemfontein (Jižní Afrika). Ve třech letech se vrátil s matkou do Anglie, kde také vyrostl a získal vzdělání.

Od roku 1925 byl profesorem anglické filologie na Oxfordu a brzy si získal skvělou reputaci jako jeden z nejuznávanějších filologů daleko za hranicemi Anglie.

Pana Tolkiena by jsme mohli popsat jako poněkud excentrického oxfordského profesora, který miloval lingvistiku a který ve svém volném čase vymýšlel příběhy plné fantazie pro své čtyři děti. Nebo jako vášnivého vynálezce jazyků, kdy chtěl zjistit, které národy budou těmito smyšlenými jazyky mluvit. Nebo jako jednoho z nejvlivnějších autorů fantasy literatury naší doby.

Zemřel  2. září 1973. Je pohřben po boku své milované ženy na Wolvercote Cementary v severním Oxfordu. Na společném náhrobku jsou u jejich jmen vytesána i jména Beren a Lúthien, jména hrdinů z díla Silmarillion o krásné elfce a smrtelníkovi a jejich lásce.

Knihy:

J.R.R. Tolkien se stal známým prostřednictvím knih Hobit a Pán prstenů, ale pokud se jeho dílem zabýváme o něco více, rychle si uvědomíme, že Tolkien byl velmi produktivní  i když mu jeho perfektionismus často bránil věci dokončit. Zatím bylo vydáno více než 50 knih, příběhů, esejí a básní  a stále přibývají nové. Jako profesor anglického jazyka a literatury se zabýval středověkými texty. Mnoho z jeho vědeckých publikací, z nichž některé jsou stále důležité, se také kolem nich točí. Kromě toho pořád existují nepublikované rukopisy v Tolkienově pozůstalosti  a v archivech Bodleianovy knihovny.

Nejznámější díla:

Hobit aneb cesta tam a zase zpátky  - poprvé vydaný 21.září 1937.

Silmarillion  - ačkoli se čtenáři s touto knihou seznámili až po autorově smrti, obsahuje příběhy a myšlenky, které jsou základem zbývajících dvou jeho slavných děl, Hobita a Pána prstenů (1977).

Pán prstenůtoto dílo je někdy označováno za trilogii. Tolkien ho ale koncipoval jako celek složený ze šesti knih a původně si přál, aby vyšly v jednom svazku. Rozdělení do tří svazků včetně jejich pojmenování (Společenstvo Prstenu, Dvě věže a Návrat krále), prosadil vydavatel z obchodních důvodů (1954–1955).

Tolkien je považován za opravdového otce fantasy žánru. Kritici ho díky němu uznávají  jako samostatný a plnohodnotný literární  obor. Velký úspěch fantasy literatury lze vysvětlit také fascinujícím paradoxem, že nerealistické události v jiném světě jsou popsány s maximální pečlivostí a do všech podrobností a jako čtenáři jste nuceni se do tohoto světa„ponořit“, pokud se v něm chcete orientovat. V konečném důsledku lze popularitu vysvětlit také tím, že čtenáři chtějí uprchnout ze svého skutečného neutěšeného  světa do jiného, ​​který je barevnější a rozmanitější a ve kterém lze problémy řešit díky jednoduchému schématu dobro-zlo. Fantasy literatura je jedním z nejproduktivnějších a komerčně nejúspěšnějších oborů současné literatury.

28. března 1972 obdržel od královny Alžběty II. Řád britského impéria.

Díla J.R.R. Toolkiena obsahují mimo jiné i spoustou  básní, elfských písní, hobitích rýmovaček a také zajímavých citátů:

„Když nemůžete něco najít, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je hledat. Pakliže hledáte, určitě něco najdete, ale není to vždy to, oč vám jde.“

„Svět se změnil. Cítím to ve vodě. Cítím to v půdě. Cítím to ve vzduchu. Mnohé, co kdysi bylo, je ztraceno.“

Tolkienovy příběhy byly také mnohokrát zfilmovány.  Kniha Hobit byla ale poprvé zfilmována v roce 1966 jako krátký animovaný film režisérem Gene Deitchem žijícím v Praze . Výtvarníkem tohoto filmu byl slavný illustrator Adolf Born( kdo by neznal jeho Večerníčky Mach a Šebestová!). O rok později producent  William Snyder oslovil ke spolupráci na celovečerním filmu Jiřího Trnku. Bohužel J. Trnka v roce 1969 zemřel a dílo nestačil dokončit. Kromě knižních adaptací se prostředí Středozemě objevuje i ve stolních či počítačových hrách.

Svým dílem ovlivnil mnoho dalších autorů a byl často napodobován.