Recept na výborného Velikonočního beránka a jeho historie
Tradice pečení Velikonočního beránka vychází z biblických dějin a je tisíce let stará. Souvisí to z událostí, kdy Mojžíš vyvedl izraelský lid z egyptského otroctví za tzv. „velké noci“. Na památku tohoto vysvobození vznikl obřad, kdy každá izraelská rodina měla přivést beránka do chrámu božího a tam ho obětovat a jeho krev odnést k oltáři. Obětovaný beránek byl pak upečen na ohni a následně sněden s nekvašeným chlebem.
Křesťanství zná tradici pečení beránka již od středověku, kdy začalo využívat beránka jakožto symbol nevinnosti Ježíše Krista, který prolil svou krev na Golgotském kříži. Podle křesťanské věrouky je Ježíš beránek, jež se obětoval za spásu světa a lidstva resp. jeho vysvobození z otroctví hříchu. Zajímavostí je, že Ježíš sám u poslední večeře se svými apoštoly o Velikonocích jedl právě beránka. Tak se to alespoň píše v Bibli resp. v Lukášově evangeliu.
Nedá se tedy říct přesně, kdy došlo k rozšíření pečení beránka ze sladkého těsta a postupného vytlačení pokrmů z jehněčího masa. Receptů na beránka jsou dnes desítky, ne-li stovky a stejně jako u vánočních rohlíčků, každá rodina má ten svůj generacemi prověřený recept. Nejčastěji se beránek peče z klasické pšeničné polohrubé mouky, ale zpět k našemu receptu.
Velikonoce jsou tedy za dveřmi, a proto vám dnes přinášíme náš recept, jak si takového Velikonočního beránka upéct. Zkoušeli jsme různé recepty, ale nejvíce se nám osvědčil ten, který vám dnes představíme. Jde spíše o náročnější způsob přípravy, ale bohatě se to vrátí až vás vaši blízcí pochválí za dobrotu, kterou jste jim připravili.
Soupis surovin:
- 0.5 hrnku olej
- 1 špetka sůl
- 3 ks vejce
- 2 lžíce rum
- 1 hrnek mléko
- 1 balíček prášek do pečiva
- 250g cukr krupice
- 1 balíček vanilkový cukr
- 1/2 citronu citronová kůra
- 1/2 citronu citronová šťáva
- 350 g polohrubá mouka
- 50 g máslo
- 1 hrst rozinek
- 1 tabulka čokoláda na vaření (není nutné)
Troubu předehřejte zhruba na 185 °C. Vezměte vejce a oddělte žloutky od bílků. V míse smícháte obyčejný a vanilkový cukr a spolu se žloutky je vyšlehejte do hladka za postupného přidávání oleje. Nyní přimíchejte citronovou šťávu, kůru, rum a špetku soli. V jiné míse smíchete mouku s práškem do pečiva a postupně je přidávejte za současného míchání do vyšlehané směsi. V této fázi budete také postupně přidávat i vlažné mléko a rozinky. Nyní máte těsto téměř hotové, jelikož zbývá vyšlehat z bílků pevný sníh, který opět přidáte do směsi.
Vezměte formu na beránka a důkladně ji vymazejte změklým máslem a vysypte trochou polohrubé mouky. Nyní těsto vlijte do té poloviny formy, kde má beránek tvář (přední polovina formy) a ponechte mezeru asi půl centimetru pod okraj, protože pečením těsto zvětší svůj objem. Potom ji přiklopte druhou polovinou formy (zadní polovinu beránka) a vložte do trouby. Pečte zhruba čtyřicetpět minut, až je beránek krásně zlatý. O tom, že beránek je dobře upečený se přesvědčíte tak, že opatrně nadzvednete formu (zadní polovinu beránka) a vpichem špejle zjistíte zda na ní neulpívá těsto. Jakmile je beránek upečený, vyjměte ho z trouby a nechteho krátce vychladnout a potom ještě za tepla ho vyklopte. Vychladlého beránka můžeme polít čokoládovu polevou, na jejíž přípravu se použije čokoláda na vaření, kterou si rozpustíme ve vodní lázni s přídavkem másla.
Snad se vám bude náš recept líbit. Budeme rádi, když nám napíšete vaše hodnocení nebo i vylepšení. Přejeme vám dobrou chuť, krásné velikonoce a bohatou pomlásku.