Náš typ: Vyměňte zase jednou tablet a smartphone za knihu!
Digitalizace je dnes samozřejmostí všedního dne. Pracujeme s počítačem a laptopem, smartphone je naším neustálým doprovodem, náš volný čas trávíme s tabletem a na konci dne odpočíváme před televizní obrazovkou. Z toho vyplývá, že všechen tento čas je obzvláště náročnou prací pro naše oči.
5 až 7 hodin – tak dlouho sedíme v současnosti před různými obrazovkami. A to každý den! Jen samotné používání smartphonu a tabletu už dělá dvě hodiny z tohoto času.
U mladé generace jsou již následky měřitelné: V Evropě je skoro 47% dvacetipěti až dvacetidevítiletých mladých lidí podle dat z European Eye Epidemiology Consortium krátkozrakých.To znamená, že do dálky tedy nevidí ostře. Oční lékaři proto bijí u mladé generace na poplach. Krátkozrakost byla dříve ve velké míře většinou dědičná záležitost. Dnes je již ve školách používání digitálních medií samozřejmostí a to mění situaci. Práce před monitorem má za následek , že naše oči nejsou dostatečně zvlhčovány. Suché oči tzv. Sicca-Syndrom, pozorujeme nejdříve jako pálení a zčervenání. Současně můžeme pociťovat únavu a oči nám můžou slzet.
Jak dalece je mezi lidmi tento fenomén suchých očí rozšířen nám ukazuje studie americké organizace The Vision Council. Již v roce 2014 bylo na digitální konzumování medií dotazováno zhruba 10.000 američanů. Výsledek je, že je ohrožena především mladá generace vyrůstající se smartphonem.
Digitální doba zanechává stopy
Spouštěčem těchto problémů je náš upřený pohled na obrazovku nebo display.Člověk normálně mrká asi 15 krát za minutu a rozprostírá slzný film pravidelně a rovnoměrně po povrchu oka. Pokud se tak nestane a oko není dostatečně zvlhčováno, hrozí, že nebude dobře chráněno před podrážděním a bakteriemi. Obzvlášť problematické je ovšem to, že v mládí se projevují tyto potíže jen v lehké formě. Důsledky trvalého a pravidelného používání digitálních médií se proto plně projeví až od určitého věku. Přibližně mezi 55 a 60 roky je dlouhodobá a pravidelná terapie očními kapkami nezbytná a mnohdy i jediná cesta, aby se potíže staly snesitelnými.
Prevence je nejlepší léčba
Včas myslet na zdraví svých očí se tedy vyplatí. Dopřejte jim proto časté přestávky. Skutečně se vyplatí , když si při práci uděláte každou hodinu minutu přestávku, zavřete oči nebo se zadíváte z okna do dálky. Také čerstvý vzduch je důležitý, protože kyslík podporuje regeneraci. Lékaři také doporučují preventivní oční péči v podobě zvlhčujících očních kapek.
A při práci před obrazovkou nezapomínat mrkat – tak jednoduché to může být!!