Dobrý den, vítáme Vás na našich stránkách!

Český antikvariát je internetový a zásilkový obchod.

Mazanec podle našich babiček

Mazanec podle našich babiček

Velikonoce jsou za dveřmi, a proto jsme pro vás přichystali recept na mazanec podle našich babiček. Velikonoční mazanec patří mezi nejstarší druhy českého obřadního pečiva. Podle tradice se peče na Bílou sobotu, která nám má připomínat pomazání Kristova těla a jeho uložení do hrobu. Tradice pečení velikonočního mazance je tu s námi už velmi dlouho. Recepty se předávají z generace na generaci a ty nejstarší dochované pocházejí dokonce už z 16. století a některé prameny uvádí i 15. století. Původ mazance můžeme najít v historii mnoha evropských zemí, kde se již před přijetím křesťanství dělávaly sladké kynuté bochánky, oslavující bohyni jara, ve slovanském prostředí to byla bohyně Vesna.

Po kristianizaci tedy přijetí křesťanství tento zvyk přetrval a bochánky sypané mandlemi či rozinkami rozdávali mniši o Velikonocích chudým lidem. V původních receptůrách se narozdíl od dnešních nepřidával žádný cukr. Nezapomeňte po vykynutí říznou na mazanci kříž. Bude jím ucházet přebytečná pára a mazanec nepraskne. Dělání kříže má však i duchovní význam a symbolizuje, že jde o dar boží stejně jako u chleba.

Závěrem ještě něco o původu slova „mazanec". Jak jsme zmínili výše, mazance hospodyňky vždycky pekly na Bílou sobotu, ale tím to nekončilo, jelikož druhý den tedy o Velikonoční neděli ho brávali s sebou do kostela, kde jej posvětil kněz – čili mu dal svaté pomazání. Odtud potom vzniklo pojmenování pomazanec nebo také mazanec.

Ingredience

0.5 lžičky sůl
200 g máslo
2 lžíce rum
4 ks žloutek
100 g rozinky
60 g droždí
200 g cukr krupice
1 balíček vanilkový cukr
1 lžička citronová kůra
1 kg polohrubá mouka
400 ml vlažné mléko

Postup

Z droždí, části mléka, lžíce cukru a lžíce mouky si připravíme kvásek, který necháme v teple kynout. Zbytek mouky, cukru, sůl, rozinky, citronovou kůru a vanilkový cukr smícháme v míse nasucho. Potom přidáme žloutky, zbylé mléko, rum, rozpuštěné máslo a vykynutý kvásek. Vařečkou zpracujeme na hladké těsto. Necháme v teple 45 minut kynout. Rozdělíme na dva díly, vytvarujeme bochánky, přendáme na plech vyložený pečícím papírem, přikryjeme utěrkou a necháme ještě 15 minut kynout. Potom potřeme oba bochánky rozšlehaným vejcem a nahoře nůžkami rozstřihneme těsto do tvaru křížku. Posypeme plátky mandlí a vložíme do předehřáté trouby. Pečeme 10 minut na 200 °C. Potom snížíme teplotu na 150 °C a dopékáme ještě asi 30-40 minut. Vychladlé mazance před rozkrájením pocukrujeme.