Březen – měsíc čtenářů nebo měsíc knihy? Malé okénko do historie
Březen je dnes již tradičně označován jako měsíc čtenářů. Před rokem 1989 byl znám především jako měsíc knihy a později na pár let zase jako měsíc internetu.
Ti z nás, kteří chodili do školy před rokem 1989 si na tuto akci „Březen – měsíc knihy“ jistě ještě vzpomenou. Začalo to v roce 1955, kdy se oficiálně uskutečnil 1. ročník. Březen byl vybrán náhodně a neměl souvislost s žádnou konkrétní událostí nebo významným dnem. Dohodlo se na ní Ministerstvo kultůry s tehdejším Svazem československých spisovatelů, nakladatelstvími, knižním obchodem a masovými politickými organizacemi (především Revoluční odborové hnutí, Československý svaz mládeže, Svaz československo-sovětského přátelství a další). Nehledejme za tím ale žádný osvícenský úmysl. Šlo čistě a pouze o politickou akci. Hlavním úkolem bylo dostat knihy hlavně k mládeži a pomáhat tak s ideovou výchovou. Také zajistit dostupnost odborné literatury na vesnicích a tím účinněji řešit hospodářské otázky a také šířit a propagovat politickou literaturu. V pozdějších letech se situace trochu uvolnila a i u nás byla vydávána dobrá beletrie a dokonce i světové bestsellery. Na ty se ovšem stály dlouhé, hodiny trvající fronty před knihkupectvími. Pro knihy i čtení byla tato doba dost příznivá. Lidé četli hodně a měli také na knihy více času.
Po sametové revoluci v roce 1989 přišlo mnoho změn a situace se značně změnila i v pohledu na knihu jako takovou. Březen – měsíc knihy, oficiálně řízená akce ministerstvem kultury zanikla, mimo jiné také proto, že byla příliš spjata s komunistickou ideologickou propagandou.
Od roku 1996 probíhal Týden knihoven, který vyhlásil Svaz českých knihovníků a informačních pracovníků České republiky, navazující na prvorepublikovou tradici.
Se společenskými změnami k nám přišli moderní technologie a s nimi i internet. S ním ztratila tištěná kniha své výsadní postavení. Začalo se bouřlivě diskutovat i o jejím dalším smyslu. Z března se stal Měsíc internetu a měl podpořit jeho význam pro hospodářství a společnost v ranných začátcích. Do této akce se zapojovaly i knihovny. V letech 1998 – 2008 se uskutečnilo celkem 11. ročníků.
Po roce 2008 se stal březen měsícem čtenářů a má podpořit čtenáře a čtení v jakékoli podobě. Organizátorem a vyhlašovatelem je opět Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky, který také organizuje různé akce na podporu čtení. Koná se už od roku 2010 a je celostátní. Letos je to tedy již 12. ročník a navazuje na akce Březen-měsíc knihy a Březen-měsíc internetu.
Různé hlasy, které tvrdily a dále tvrdí, že tištěná kniha bude vytlačena internetem a jinými médii, nemají pravdu. Naštěstí existuje velké množství čtenářů, kteří stále upřednostňují tištěné knihy, kteří milují vůni opravdové knihy a šustot stránek v ruce.
Ray Bradbury:
Nemusíte pálit knihy, abyste zničili kultůru. Stačí, když je lidé přestanou číst.