Dobrý den, vítáme Vás na našich stránkách!

Český antikvariát je internetový a zásilkový obchod.

News List

Světový den knih a autorských práv, který se slaví 23. dubna, je mezinárodní oslava knih, literatury a autorských práv. Den byl vyhlášen UNESCO v roce 1995 s cílem podpořit čtení, publikování knih a ochranu autorských práv. Rovněž připomíná význam knihtisku a jeho vynálezce Johanna Gutenberga, který umožnil masovou produkci a šíření knih, čímž přispěl k rozvoji kultury a vzdělanosti.

Codex Gigas, známý také jako Ďáblova Bible, je největší dochovaná středověká rukopisná kniha na světě. Codex Gigas byl napsán ve 13. století, pravděpodobně v benediktinském klášteře v Českých Podlažicích. Měří 89 cm na výšku, 49 cm na šířku a váží téměř 75 kg. Tato obří kniha obsahuje 310 pergamenových listů, které byly vyrobeny z kůží přibližně 160 oslů.

Johannes Gutenberg, německý zlatník a vynálezce, se zasadil v polovině 15. století o revoluční změnu ve světě knih a kultury. Jeho vynález knihtisku s pohyblivými literami přinesl revoluci v produkci a šíření informací a napomohl kulturnímu rozmachu a vzdělanosti. V roce 1439, Gutenberg zahájil práci na svém nejslavnějším vynálezu – knihtisku s pohyblivými literami.

Nedávno uplynulo 500 let od narození Jana Blahoslava, humanistického vzdělance a biskupa Jednoty bratrské. Tato výjimečná osobnost českých humanistických dějin se narodila 20. Února 1523 v Přerově. Jeho duchovní práce měla významný přesah i do rozvoje českého pravopisu a jazyka, zejména se to projevilo při překladu „Bible kralické“ jeho nástupci, jejichž významnou pomůckou byl Blahoslavův spis „Gramatika česká“ z roku 1571.

Velikonoce jsou za dveřmi, a proto jsme pro vás přichystali recept na mazanec podle našich babiček. Velikonoční mazanec patří mezi nejstarší druhy českého obřadního pečiva. Podle tradice se peče na Bílou sobotu, která nám má připomínat pomazání Kristova těla a jeho uložení do hrobu. Tradice pečení velikonočního mazance je tu s námi už velmi dlouho. Recepty se předávají z generace na generaci a ty nejstarší dochované pocházejí dokonce už z 16. století a některé prameny uvádí i 15. století.

Knižní festival Ostrava, akce, kterou si nesmí nechat ujít žádný vášnivý čtenář a milovník knih. Novinky v knižním světě, besedy a přednášky, autogramiády, workshopy, autorská čtení, setkání s českými autory, a hlavně spousta skvělých knih. Třetí ročník Knižního festivalu Ostrava bude mít opět co nabídnout. 11. a 12. března se na Černé louce sejdou nakladatelé všech žánrů z celé České republiky, oblíbení čeští autoři, kteří představí svá nová díla, ale jde hlavně o setkání čtenářů a fanoušků knižní tvorby.

Svatý Valentin byl římský kněz, biskup, který okolo roku 269 zemřel mučednickou smrtí. Není přesně známo, kdy byl svatořečen, stalo se tak v raném středověku, protože je zapsán ve Zlaté legendě ze 13. století a v chrámových kalendářích 14. století, včetně českých. Den svatého Valentýna (zkráceně také Valentýn) se slaví v anglosaských a dalších zemích každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi partnery. V poslední době se tento svátek těší velké oblibě po celé Evropě.

Můžete sbírat spoustu věcí: ať už pivní tácky, zahradní trpaslíky, boty nebo auta. Cokoliv jde, pokud chcete. Sběratelské vášni se meze nekladou. Sbírání knih se datuje již od starověku. Papyry a svitky (předchůdci knihy v kodexové podobě) sbíraly jak instituce, tak soukromé osoby. Dochované zprávy již z tohoto období odkazují na sběratele bibliofilií, např. Socrates kritizoval bohatého mladého muže, který se snažil trumfnout  své přátele sbíráním děl slavných básníků a filozofů.

Odpověď na otázku, jak dlouho už papír existuje, závisí na tom, jak papír definujeme: Můžeme nazvat papírem už papyrus, který používali Egypťané již 3500 let před Kristem k předávání svých zpráv? Nebo pergamen? Nejstarší známý nález popsaného pergamenu lze vysledovat až do roku 2700 před naším letopočtem také v Egyptě. Výroba průmyslového papíru se za posledních 200 let rychle rozvíjela. Dnešní stroje mají délku až 300 metrů a produkují až 1 500 tun denně. V roce 1850 byla výroba papíru na celém světě pouze kolem 100 000 tun ročně; dnes je to 325 milionů tun ročně!