Tradice svátku Tří králů a legenda o mudrcích z východu
Svátek Tří Králů odjakživa doprovázely všeliké lidové zvyky. Ve střední Evropě jedním z těchto zvyků je žehnání domů a chlévů, přičemž se na dveře svěcenou křídou píší písmena C+M+B+, u nás v Čechách obvykle K+M+B+. Pravděpodobně se, ale nejedná o počáteční písmena jmen "Třech králů": Kašpar, Melichar a Baltazar, jak se uvádí v lidové tradici, nýbrž zkratka z latinského "Christus mansionem benedicat": "Kristus žehnej tomuto domu".
Připomínka legendy o mudrcích z Východu, kteří se přišli do Betléma poklonit novorozenému Ježíši, zakončuje dvanáctidenní vánoční období - vánoční svátky. Proto se i v tento den zpravidla odstrojuje také vánoční stromeček. Tři krále neboli Zjevení Páně, slavíme 6. ledna a je to skutečné zakončení křesťanských Vánoc.
Evangelium podle Matouše popisuje, jak v den narození Ježíše Krista přišli do Jeruzaléma od Východu mudrcové, kteří z pohybu a postavení hvězd neomylně vyčetli, že se v Izraeli narodí velký král. Na základě rad svých rádců je král Herodes poslal do Betléma, kde se pak mudrcům zjevila betlémská hvězda, jež je dovedla přímo do stáje k Ježíškovi.
Mudrcové jež přijeli za malým Ježíškem mu chtěli vzdát hold, poklonit se a obdarovat. Nikde se však nepíše, jak mudrcové vypadali, ani jak se jmenovali nebo kolik jich bylo. V průběhu staletí se uváděly počty od dvou do dvanácti mudrců. Teprve v pozdější tradici se počet ustálil na třech, jelikož v evangeliu od Matouše každý mudrc přinesl jeden dar. V období 12. století se také začaly užívat jména Kašpar, Baltazar a Melichar. Prvním, u koho se tato jména spolehlivě objevují, je kancléř pařížské Sorbonny, Petr Comestor. Můdrcům rovněž byly i přiřazeny konkrétní dary jimiž bylo zlato, kadidlo a myrha. Melichar daroval zlato, jež patří k symbolům bohatství a moci. Baltazar přivezl kadidlo, jež má duchovní moc a používá se při obřadech. A nakonec Kašpar, který přinesl malému Ježíškovi myrhu, jejíž kouzelná vůně provoněla příbytek. Ve 13. století pak došlo k povýšení mudrců na krále.
Ke svátků Tří králů se táké váží pranostiky:
- Je-li na Tři krále větrno, bude úrodno.
- Bude-li na Tři krále mnoho hvězd, urodí se mnoho brambor.
- Třpytí-li se hvězdy tu noc před Třemi králi, rodí se hojně bílí beránci.
Mezi další tradice patří i koledování a shromažďování darů jako památka na tyto tři mudrce. Domovy lidí obchází děti, mladí lidé a někdy i dospělí a zpívají koledy. V každé skupině je Kašpar, Melichar a Baltazar. Dříve se za ně převlékaly chudé děti, které se snažily vykoledovat co nejvíc jídla. Když koledníci vešli do domu začali zpívat koledu. Nejznámější koledou je:
My tři králové
My tři králové jdeme k Vám,
štěstí, zdraví přejeme Vám.Štěstí, zdraví, dlouhá léta,
my jsme k Vám přišli z daleka.Z daleka je cesta naše,
do Betléma mysl naše.Nám třem se hvězda zjevila,
která jak živa nebyla.Jak jsme tu hvězdu viděli,
hned jsme si koně sedlali.Co ty, černej, stojíš vzadu,
vystrkuješ na nás bradu.Hrdě se k tomu hned přiznám,
že já jsem mouřenínský král.A já černej vystupuju
a Nový rok Vám vinšuju.A my taky vystupujem
a Nový rok Vám vinšujem.Přebývejte s Kristem Pánem
až na věky věkův Amen.
V některých oblastech Čech se dodnes dochovaly tříkrálové průvody, které procházejí obcemi a končí u jesliček, kde ochotníci hrají pro návštěvníky dobové divadelní představení.
Připomenutí vánočních tradic je důležité obzvlášť v dnešní době plné spěchu a konzumu. Tradice nám říkají, kdo jsme a upomínají na naší minulost. Stejně jako koledníci i mi bychom vám chtěli popřát štěstí a zdraví.
Zdroj obrázků: Albrecht Dürer, Public domain, via Wikimedia Commons