Slavný detektiv Hercule Poirot je s námi již více než 100 let
Hercule Poirot je nejznámější postava britské spisovatelky Agathy Christie. Poprvé se tento slavný detektiv objevil v románu "Záhada na zámku Styles". Jeho věrným přítelem a pomocníkem při řešení případů je kapitán Arthur Hastings. Při vyšetřování je jeho metodou systém a pořádek. K dopadení zločince se nehoní po různých stopách, ale používá svých šedých buněk mozkových.
Agatha Christie jako malá často četla se svojí sestrou Madge příběhy detektiva Sherlocka Holmese od Arthura Conan Doyla. Na popud její sestry Madge pak Agatha Christie později napsala vlastní detektivní příběh jehož hlavním hrdinou je právě slavný detektiv Hercule Poirot. Tento první případ byl založen na otravě jedem. To mělo svůj důvod, jelikož během války Agatha Christie pracovala v lékárně, kde se často setkávala s jedy. To ji nakonec povzbudilo k splnění Madginy výzvy a začala pomalu přemýšlet o příběhu a hlavní postavě. Ve městě Torquay, kde Agatha Christie žila, pobývalo za první světové války mnoho uprchlíků, včetně belgických, které se nakonec stali inspirací pro původ jejího prvního detektiva. Určila mu základní vlastnosti, jimiž jsou nízká výška, knír, vynikající styl oblékání a samozřejmě inteligence. Vznik jména vysvětluje ve své autobiografii (Vlastní životopis – Agatha Christie). Nejdříve si vybrala jméno Hercules a poté Poirot. Obojí nebylo na základě jakékoliv osoby. Hercules Poirot jí moc nesedělo, ale stačilo odebrat „s“, a vzniklo dobře znějící Hercule Poirot.
Detektivní román "Záhada na zámku Styles", nakonec dopsala v roce 1916. První nakladatelství ho ale odmítlo, ale Agatha Christie to nevzdala až nakonec uspěla. Její detektivní román byl vydán v únoru roku 1920, tedy 4 roky po napsání jako 18. dílný román na pokračování v novinách "The Weekly Times". Později téhož roku v říjnu byla v Americe vydána i jeho knížní verze. Ve Velké Británii byla vydána až roku 1921 právě 21. ledna. Na světlo světa si tento román musel cestu doslova vydobít a tak se objevil jeden z později nejslavnějších detektivů všech dob.
Postava detektiva Poirota je především výstřední a puntíčkářská. Má malou postavu oblejších tvarů, vejčitou hlavu s uhlově černými vlasy, které dominuje mohutný, pečlivě navoskovaný knír, jenž je zároveň jeho chloubou. Je mu kolem 60 let. Rád nosí drahé obleky a mít na nohou jiné boty než své lakýrky je pro něj utrpení, stejně jako neupravenost, smítko prachu či špatně uvázaný motýlek. Rovněž si libuje v pruhovaných kalhotách, nosí cvikr a kapesní hodinky po dědečkovi. Bydlí na adrese Apt. 56B, Whitehaven Mansions, Sandhurst Square, London W1. Jeho telefonní číslo je TRA 8137. Stav jeho účtu musí být 444 liber, 4 šilinky a 4 pence. Nesnáší venkov. Trpí mořskou nemocí a bývá mu špatně v letadle. Je to gurmán, který velmi rád navštěvuje různé drahé restaurace, kde ochutnává jídlo, z nějž má velmi rád sladké, dává například přednost likéru (nejčastěji Charteuse - bylinný likér, Crème de cassis - likér z černého rybízu a Crème de menthe - mátový likér) a sladkému vínu před pivem. Jeho nejoblíbenějšími nealkoholickými nápoji jsou horká čokoláda a bylinný čaj. Je po něm pojmenováno belgické pivo Hercule, které je produkováno firmou Brasserie Ellezelloise ve vesnici Ellezelles, která je jedním z možných míst Poirotova narození. Odmítá jíst různě velká vajíčka či nepravidelně tvarovaný chléb.
Je velmi hrdý na to, že je Belgičan (tedy Valon), a nesnáší, když si o něm lidé myslí, že je Francouz (které nemá moc v lásce), a když komolí jeho jméno, jež se vyslovuje [erkyl poaro]. Je velmi sebestředný a mnoho lidí ho považuje za nafoukaného. Jeho první slova byla „Mon ami, Hastings!“ a poslední „Cher ami“ (adresováno Hastingsovi). Mluví plynně francouzsky, anglicky a německy. Rád mluví lámánou angličtinou.
Proč někdy mluvíte dokonalou angličtinou a někdy ne?
To vám vysvětlím. Je pravda, že ovládám perfektně angličtinu se všemi jejími jazykovými zvláštnostmi. Ale, příteli milý, mluvit lámanou angličtinou je nesmírná výhoda. To vede lidi k tomu, aby vámi pohrdali. Řeknou si - cizinec - nedovede ani pořádně anglicky. V mém zájmu není lidi děsit - místo toho v nich vyvolávám mírný posměch. A taky se chlubím! Angličané často říkají: ,Člověk, který si o sobě tolik myslí, nemůže za moc stát.' To je anglický názor. Není vůbec pravdivý. Vidíte, takhle já lidi ukolébám, a oni si přestanou dávat pozor. A taky se už u mě z toho stal zvyk.
Za celý svůj život se zamiloval dvakrát, poprvé do jedné belgické dívky (Virginie Mesnardové) a podruhé do ruské hraběnky Very Rosakoffové. Vždy ho při vyšetřování doprovázejí někteří z jeho známých, ať už kapitán Arthur Hastings, vrchní inspektor Japp ze Scotland Yardu, sekretářka slečna Lemonová, sluha George či známá spisovatelka Ariadne Oliverová. Hercule Poirot zemře v knize Opona: Poslední případ Hercula Poirota. The New York Times dokonce otiskly jeho nekrolog.
Hercule Poirot se znovu objevil v roce 2014 v románu Vraždy s monogramem, který je první knihou s některou z postav Agathy Christie, kterou napsal jiný autor, aniž by však vycházela z jejího námětu či nedopsaného textu.
Detektivní romány Agathy Christie se staly cílem mnoha filmových, televizních či rozhlasových zpracování, přičemž největší zájem přitahovaly právě příběhy Hercula Poirota. Mezi herce, kteří jej ztvárnili, patří zejména David Suchet (seriál Hercule Poirot), Albert Finney (Vražda v Orient expresu), Peter Ustinov (6 filmů, např. Smrt na Nilu) a několik dalších herců.
- Hercule Poirot. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001, 16. 11. 2020 [cit. 2021-01-22]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hercule_Poirot
- Zajímavosti o Herculu Poirotovi: Špatnou angličtinu záměrně předstírá. Prima Zoom [online]. Praha: FTV Prima spol., 2020 [cit. 2021-01-22]. Dostupné z: https://zoommagazin.iprima.cz/historie/hercule-poirot-zajimavosti
- Před 100 lety stvořila Agatha Christie slavného detektiva Poirota. E15.cz [online]. Praha, 2020 [cit. 2021-01-22]. Dostupné z: https://www.e15.cz/magazin/pred-100-lety-stvorila-agatha-christie-slavne...