Časopis "Mladý svět" se vrací na mediální scénu jako bájný Fénix
Na mediální scénu se vrací časopis "Mladý svět". Vydavatelství A 11 koupilo od Empresa Media ochrannou známku na "Mladý svět", "MS Mladý svět" a "Už jsi čet‘ Mladý svět?". Koupí značky chce vydavatelství A 11 naplnit své plány na posílení pozice na mediálním trhu a také chce tímto krokem vstoupit do segmentu společenských časopisů. Obnovený Mladý svět má přinášet rozhovory, reportáže, kulturní a společenský přehled, zábavu i týdenní televizní program.
Časopis Mladý svět se tak letos vrací na trh tištěných časopisů a bude vycházet jako týdeník každý čtvrtek. První pravidelné číslo vyjde 18. února. Vydavatelství A 11 plánuje týdeník Mladý svět tisknout v nákladu 45 tisíc výtisků. Prodejní cena je stanovena ve výši 29 Kč a rozsah na 64 stran. Jako malá ochutnávka pro nedočkavce je tu nulté číslo, které již vyšlo 28. ledna.
Mladý svět má své kořeny již v období první republiky. Vycházel totiž v letech 1929–1945 jako týdenní noviny pro mládež. Na konci 50. let začal opět Mladý svět vycházet. Zkušební číslo vyšlo v prosinci 1958, oficiálně pak první číslo Mladého světa vyšlo 5. ledna 1959 v nákladu 100.000 výtisků, rozsah šestnáct stran a stál 1Kčs. Později se stal oficiálním časopisem SSM. Jednalo se o jeden z nejčtenějších československých časopisů, který ve svých nejlepších dobách vycházel ve statisícových nákladech.
Porevoluční vývoj již pak pro "Mladý svět" nebyl tak zářný. Neslo se s ním stygma časopisu, který byl svázán s érou minulého režimu. Ačkoliv byl poplatný své době znamenal závan čerstého vzduchu a novosti v tehdejší společnosti. V druhé polovině roku 1990 28. září byla do obchodního rejstříku zapsána akciová společnost Mladý svět. Členy představenstva se stali v období 1990 až 1995 Luboš Beniak, Jaroslav Dvořák, Michal Horáček, Jiří Janoušek, Rudolf Křesťan, Vladimír Lederer a Vladimír Nagaj.
V divokých 90. letech časopis postupně nestačil držet tempo s konkurencí na nově se utvářejícím mediálním trhu. Časopis poté několikrát změnil majitele. Další ranou pro časopis byl i příchod internetu, jelikož se nedokázal přizpůsobit tomuto novému prostředí. Náklad časopisu pak postupně klesal a konec agónie přišel v květnu 2005 kdy přestal Mladý svět vycházet a byl sloučen s časopisem Instinkt. Legendární časopis Mladý svět tak po 46 letech skončil. Předplatitelé místo něj dostali do schránek týdeník Instinkt s dvojobálkou. Na první pohled vypadal jako Mladý svět, ovšem po otevření našel čtenář Instinkt s dopisem od vydavatele.
Za dobu existence v něm působili například fotožurnalisté Oldřich Škácha, Leoš Nebor, Jan Bartůšek, Pavel Dias, Miroslav Hucek, Karel Cudlín, Miroslav Zajíc nebo Jan Šibík. Publikovali nejen záběry ze všedního dne, ale také několikastránkové reportáže a fotoeseje ze života mladých lidí, záběry z celého Československa i momentky z cest.
Kromě fotografů v něm působila celá řada významných českých novinářů – například český fejetonista Rudolf Křesťan, publicista Petr Hora-Hořejš, scenárista a spisovatel Radek John, reportér Josef Velek a další. K oblíbenosti a kvalitě časopisu značně přispěl Petr Adler, zejména svými rozhovory s významnými zahraničními umělci a vědci.
Mezi zajímavé akce bezesporu patří uspořádání celostátní ankety Mistr Československa – pánské varianty soutěže krásy uskutečněné již v roce 1970. Vítězem se stal Pavel Petýrek. Další neméně zajímavou akcí, jež časopis proslavila, byla celostátní čtenářská anketa Zlatý slavík, která přežila do dnešních dob pod názvem Český slavík.
Ze sběratelského pohledu jsou jistě zajímavá čísla s fotografiemi Jana Saudka nebo komiksy jeho bratra Káji Saudka.